صفحه اصلي
معرفي دايره المعارف
كوههاي ايران
گزارش برنامه ها
آرشيو عكس
عكس ماه
اخبار
گروه هاي كوهنوردي
پيش بيني وضع هوا
لينك هاي جالب
نيم نگاه
نام قله دماوند
نام هاي ديگر دنباوند
ارتفاع (متر) 5671
طول جغرافيايي '6 52° شرقي
عرض جغرافيايي '56 35° شمالي
رشته کوه / منطقه البرز مرکزي
استان مازندران
نزديک ترين شهر به کوه لاريجان
فاصله از تهران (کيلومتر) 66
قله هاي مجاور گل زرد درجنوب خط الراس قره داغ ، ورارو ، پاشوره
ويژگيها آتشفشان خاموش دماوند ، بلندترين قله ايران ، خاورميانه و غرب آسيا است.

 

"دماوند" بلند ترین قله ایران و خاورمیانه و بلندترین آتشفشان آسیا، کوهی است مخروطی شکل که در 66 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است. گرچه فصل محدودی برای صعود آن وجود ندارد و کوه نوردان بسته به شرایط آب و هوایی، میزان توانایی و امکانات خویش در هر زمانی از سال اقدام به صعود این قله می کنند، اما صعود زمستانی آن به تمرینات، مهارت های فنی و تجهیزات متناسب با صعود های زمستانی بالای 5000 متر نیاز دارد. مسیر های متداولی که برای صعود قله استفاده می شوند عبارتند از : مسیر جنوبی ، مسیر غربی ، مسیر شمالی و مسیر شمال شرقی که در هر کدام از آنها پناهگاه یا پناهگاه هایی وجود دارد. البته مسیرهای زیاد دیگری نیز برای صعود مورد استفاده قرار می گیرند اما استفاده از آنها چندان معمول نیست.
آتشفشان خاموش دماوند قله منفردی است كه تنها از جهت شمال غربي و از طريق يال سرداغ به قلل البرز مرکزی متصل می شود.


 

 


 


 


 

مسير جنوبي
مسير جنوبي ساده ترين و قابل دسترس ترين مسير صعود دماوند محسوب مي شود. اين مسير كه نخستين صعودهاي دماوند نيز از طريق آن صورت گرفته ، از گوسفندسراي احساني در ارتفاع 3000 متر آغاز شده و در ارتفاع 4100 متر به پناهگاه بارگاه سوم مي رسد. از اين پس مسير بر روي يالي صخره اي ادامه پيدا كرده و با عبور از كنار آبشار يخي (4900 متر) و تپه هاي گوگردي (5300 متر) از سمت جنوب شرق وارد قله مي شود. وجود دود گوگرد متصاعد شده از چشمه هاي فعال گوگرد از جمله مشكلات صعود در اين مسير به حساب مي آيد.
دسترسي به آب در مسير جنوبي فصلي -از اواسط بهار تا اواسط تابستان- بوده و در محل گوسفند سراي احساني و بارگاه سوم امكان پذير مي باشد.

مسير غربي
این مسیر که یکی از بکرترین یال های دماوند است از محل پارکینگ (در ارتفاع تقريبي 3000 متر) بر فراز مرتع ورارو آغاز می شود وبا شیب ملایمی به محل پناهگاه سیمرغ در ارتفاع 4100 متر می رسد. اين مسير در بالاي پناهگاه با شیب نسبتاً تندی بر روي يك گرده سنگلاخي ادامه پيدا كرده و به قله منتهی می گردد. دسترسی به آب در این مسیر دائمی نیست وبصورت فصلی – از اواسط بهار تا اواسط پاییز- و در محل پناهگاه امکان پذیر می باشد.

مسير شمالي
مسیر شمالی یکی از زیبا ترین مسیرهای قله دماوند است و به علت مجاورت با دو یخچال دوبی سل و سیوله و همچنین قرار گرفتن در جانب سایه، موقعيت سردتری نسبت به سایر مسیر ها دارد. نکته حائز اهمیت دیگر وجود دو جانپناه فلزی، یکی در ارتفاع 4000 متری و دیگری در ارتفاع 4800 متری است که امکان هم هوایی مناسب برای صعود قله را فراهم می کند.
اين مسير داراي شيب تندي بوده و در فاصله بين جانپناه اول تا ارتفاع 5000 متر در بالاي جانپناه دوم از معابر سنگي گذر مي كند. دسترسی به آب دراین مسیر،همانند سایر یال های دماوند فصلی بوده و در محل پناهگاه ها امکان پذیر می باشد.

مسير شمال شرقي
این مسیر از جمله طولانی ترین و جذاب ترین یال های دماوند محسوب می گردد. ازویژگی های بارز این یال قوس پیچشی بزرگ آن است که از سمت جنوب شرقی دماوند آغاز شده به سمت شمال شرقی ادامه پيدا مي كند و پس از عبور از یخچال شمالی دماوند به قله منتهي مي شود. از جا ذبه های دیگر این مسیر وجود يخچال و دره مهيب یخار است که در سمت چپ این مسیر به وضوح دیده می شود. دسترسی به آب در این مسیر به صورت فصلی است و در محل پناهگاه تخت فریدون (در ارتفاع 4320 متر) امکان پذیرمی باشد.


 
  • قرارگاه کوهنوردي پلور
  • قرارگاه کوهنوردي رينه
  • پناهگاه بارگاه سوم - مسير چنوبي
  • مسجد صاحب الزمان - جبهه جنوبي
  • پناهگاه سيمرغ - جبهه غربي
  • پناهگاه تخت فريدون - مسير شمال شرقي
  • خانه کوهنورد ناندل
  • جانپناه اول جبهه شمالي
  • چانپناه دوم جبهه شمالي

 

 

 

 


استاندارد CSS